Rubrika, kurioje į įvairius klausimus atsako mokyklos Vadovas - Treneris Saulius Čepkauskas
2024 m. vasario 23 d. 15:00
Šiais metais futbolo mokykla skaičiuoja savo penktuosius veiklos metus, per kuriuos aiškiau apsibrėžė veiklos koncepciją, ugdymo kryptys, nusistatė tikslus, uždavinius, bei atsirado ir pati ugdymo filosofija, kuria remiasi
Taip, artėja pirmasis - mažasis jubiliejus. Tie ketveri veiklos metai mokyklai buvo kūrimosi ir įsitvirtinimo laikotarpis. Kūrėme ir ieškojome savo identiteto, siekdami būti labiau atpažįstami, suprantami ir vertinami. Be viso to būtų gana sudėtinga dirbti tikslingai, kas yra svarbu kiekvienai ugdymo įstaigai, siekiančiai auginti vaikus ir jaunimą.
Kalbant apie veiklos koncepciją, kokia ji buvo pradžioje ir kokia ji dabar
Iš esmės, tai niekas labai nepasikeitė. Laikomės tęstinumo. Žinoma, tenka eigoje šiek tiek pakoreguoti tam tikrus dalykus, tačiau viskas yra daroma auklėtinių gerovei. Nuo pat mūsų veiklos pradžios buvome, ir esame, vienintelė tokia futbolo mokykla Kaune, kuri, pagal kiekvieno auklėtinio individualius poreikius ir galimybes, pasirūpina nuvežimu, maitinimu, bei visapusišku laisvalaikio užimtumu. Kas liečia futbolo treniruotes, tai yra organizuojamos, bei vykdomos ir individualios - papildomos treniruotės. Taip pat, įvairiomis temomis dėstomos teorinės paskaitos, bei rengiamos stovyklos, kuriose mūsų auklėtiniai gali lavinti ir tobulinti futbolo žaidimo įgūdžius derindami laiką su poilsiu ir įvairiomis pramogomis.
Kokias kryptys pasirinkote ugdydami vaikus - jaunimą
Ugdyme turime nusistatę tris kryptys, atitinkamai ir jų lygmenys. Pirmoji kryptis yra vadinama "pradedantysis", tai pirmasis lygmuo, kuris siejasi su futbolo teoriniu ir praktiniu pažinimu. Ugdyme vyrauja ir akcentuojama aktyvi fizinė veikla orientuota į paties vaiko poreikius, jo visapusišką ugdymą ir sveikatinimą per futbolo treniruotes. Antroji kryptis yra vadinama "pažengęs", tai antrasis lygmuo, kuris siejasi su futbolo teorinių ir praktinių žinių pritaikymu. Ugdymas papildomas įvairiomis futbolo varžybomis, siekiant panaudoti ir pritaikyti treniruočių metu įgytus įgūdžius. Tai yra labiau kaip mėgėjiškas, atitinkantis vaiko poreikius ir galimybes, bei didesnis įsitraukimas į futbolo žaidimą. Trečioji kryptis yra "meistriškumas", trečiasis lygmuo, kuris siejasi su profesionaliu sportu ir aukštesnių rezultatų siekimu. Ugdymas tampa specifinis ir koncentruotas į futbolo įgūdžių tobulinimą ir jo tęstinumą, siekiant tapti profesionaliu futbolininku.
Kokie tikslai yra keliami ir kokiais uždaviniais jų siekiate
Turime išsikėlę tris tikslus. Pirma, tai bendras tikslas, kuris mums visiems yra prasmingas, naudingas ir turiningas laisvalaikio užimtumas. Šio tikslo uždavinys yra mūsų pirmasis žingsnis, kuriuo siekiame visapusiškai rūpintis vaikų - jaunimo sveikatinimu ir asmeninių, bei socialinių įgūdžių lavinimu - formavimu. Antra, tai individualus tikslas, auginti sveiką, stiprią, užgrūdintą asmenybę, atliepiant kiekvieno auklėtinio poreikius, pagal jų pačių galimybes. Šio tikslo uždavinys yra mūsų antrasis žingsnis, kuriuo siekiame užimti vaikus - jaunimą įtraukiant į aktyvesnę sportinę veiklą. Lavinti fizines, psichines ir dvasines ypatybes žaidžiant futbolą. Trečia, tai pagrindinis tikslas, atrasti ir atskleisti gabius, talentingus futbolui vaikus - jaunimą. Juos tinkamai paruošti ir nukreipti teisingu keliu siekiant aukštesnių sportinių rezultatų. Šio tikslo uždavinys yra mūsų trečiasis žingsnis, kuriuo siekiame suteikti futbolo teorinius ir praktinius pagrindus. Padėti atsiskleisti ir atrasti save.
Kokia filosofija remiatės ugdydami naująją kartą
Ugdymo filosofija yra svarbi visam procesui. Ji kloja pamatus vertybių tikrovei, pedagogo ir vaiko savęs įprasminimui realioje socialinėje ir kultūrinėje erdvėje. Viena iš filosofijos krypčių mūsų ugdyme yra pragmatizmas. Mokymasis grindžiamas vaiko interesais, asmenine jo patirtimi. Esmė - praktinis tikslingumas. Ugdymas vyksta tik per tiesioginį asmeninį ugdytinio patyrimą, jam pačiam eksperimentuojant su tikrove. Dominuoja ne mokomieji dalykai, bet vaikas, savarankiškai siekiąs patyrimo, pagal savo interesus ir savo paties užsibrėžtus tikslus. Kita filosofijos kryptis yra progresivizmas. Ugdyti individualią asmenybę, atsižvelgiant į jo poreikius. Akcentuojama ne žinios ar žinojimas, o ugdytinio gebėjimas spręsti problemas, vertinti sukauptą informaciją, ją interpretuoti. Paskirtis yra išmokyti mokytis, mąstyti, todėl ypač vertinami aktyvus ugdymo(si) metodai, kreipiantys ugdytinius į veiklą. Pabrėžiamos individualios ugdytinio skirtybės, todėl sudarant ugdymo turinį vadovaujamasi individualizmo, integravimo principais.